מרכז וטרינרי אבן יהודה   ד"ר יריב רודמן     09-8992888
 
דף הבית >> מרפאה וטרינרית >> עיקור וסרוס

 עיקור וסירוס לכלבים
♦ על הניתוח
ניתוח העיקור הינו ניתוח אלקטיבי (מבחירה) בו מסירים את רחם הכלבה יחד עם השחלות על מנת להפסיק את הפעילות ההורמונאלית (הייחום). ניתוח זה הינו שכיח ושיגרתי אך מדובר בניתוח שיכול להיות מסובך ואף מסוכן. הניתוח מבוצע בהרדמה מלאה. בתום הניתוח מתבצעת סגירת החתך בשלוש שכבות (שריר, תת עור, ועור). תפרי העור אינם נמסים ויש להסירם לאחר 10 ימים.
בניתוח סירוס הרופא המנתח מסיר את האשכים של הכלב דרך חתך קטן שמתבצע בסמוך לשק האשכים. גם בניתוח זה, כמו בעיקור, הכלב מורדם הרדמה מלאה, והחתך נתפר ב-3 שכבות. את תפרי העור יש להסיר לאחר 10 ימים. 
 
♦ הסיבות
ישנן שתי סיבות עיקריות לביצוע העיקור/סירוס
 
הסיבה הבריאותית: מוכח כי לכלבה העוברת עיקור לפני הייחום הראשון יורד הסיכון לחלות בסרטן העטין ( שהוא הסרטן השכיח ביותר בכלבים) ב- 93%. אם מעקרים אחרי הייחום הראשון הסיכון עולה ב 8% ואם מעקרים אחרי גיל שנתיים אין הרבה שינוי באחוזי הסרטן בהשוואה לכלבה לא מעוקרת. כמו כן מכיוון שאין רחם או שחלות אין אפשרות לחלות בסרטן באיברים אלו, וכן אין דלקות ברחם לאחר ייחומים. ישנן תיאוריות המעידות גם כי הסיכון לסוכרת ורמות האינסולין הניתנים לחולי סכרת יורד בעקבות העיקור.
אצל הזכר הסרת האשכים בניתוח מורידה את הסיכון לחלות בסרטן האשכים וכן גם מורידה את בעיות הפרוסטאטה, בעיה די שכיחה אצל כלבים זכרים מתבגרים.
 
הסיבה המוסרית: ניתוחים אלו חשובים על מנת לצמצם את מספר ההמלטות, ובכך לצמצם את מספר הכלבים הנטושים מידי שנה.
הסיבה העקרית למות כלבים בישראל ובעולם הינה "המתות חסד" בכלבים משוטטים ונטושים.
 הסירוס מונע יחום ואת התופעות הנלוות אליו:  שוטטות, קרבות והעלמויות מהבית שלעיתים קרובות מסתימות בהסגר.
 
 
♦ העלות
מחיר העיקור בדרך כלל נע בסביבות  700-850 ש"ח  תלוי בגודל הכלבה, משקלה, והגיל. כמו כן יש הבדלים בצורות ההרדמה וניטור הכלבה בזמן הניתוח המשפיעים על העלות.
אצל הכלב הזכר ניתוח הסירוס עולה כ 550 ש"ח. 
מידי פעם משרד הבריאות יוצא במבצעי עיקור/סירוס מסובסדים, אנחנו מבטיחים לעדכן ברגע שמתקיים מבצע כזה.
 
 
♦ מתי מומלץ לנתח
כפי שצוין למעלה מומלץ לבצע  ניתוח העקור לפני הייחום הראשון. יש היום מאות מחקרים המעידים כי אין צורך לעבור ייחום או הריון לפני הניתוח, ואין חשיבות בזיווג הזכר לפני הסירוס.
אנו ממליצים בחום על ניתוח בגיל מוקדם.
 
לייבסיטי - בניית אתרים