מרכז וטרינרי אבן יהודה  ד"ר יריב רודמן  09-8992888

 

חתולים בחורף

בעונה זו של השנה כדאי לתת תשומת לב לשיפור איכות חייהם של החתולים בבית וברחוב.
חשוב לזכור שלמרות שלחתול יש פרווה – תקופת החורף קשה לו.
 יש כמובן הבדל בין התמודדותם של החתולים בבית וברחוב בצפון הארץ וירושלים, ובין החתולים בדרומה של ישראל, אבל באופן עקרוני יש חשיבות למתן תשומת לב לנושא בכל אזור ומקום.
 
 
החתול בבית:
חתול בריא ובלי בעיות מיוחדות יתמודד היטב עם קור, גם אם הבית לא מחומם במיוחד. חשוב לספק לחתול מזון ומיים באופן סדיר , ושמיכה נעימה וחמימה שהוא יוכל להתכרבל בה.
חתולים צעירים מאד , מבוגרים או חולים – זקוקים למקור חימום חיצוני קבוע בכל חודשי החורף. לחתולים אלו יש קושי בויסות פנימי של חום הגוף וכל תוספת תיתן להם הרגשה מצויינת ותעזור.לניתן לקרב את המיטה למקור חימום.. יש להיזהר, כמובן, שלא להשאיר מקורות חום פתוחים בעת העדרותכם מהבית. שמיכת פוך נעימה או בקבוק מיים חמים עטוף בשמיכה מתאימה – יעשו עבודה טובה למען החתול.
כדאי לדעת – שחתולים סיאמיים או קרובי משפחתם המעורבים ועוד גזעים שונים – זקוקים במיוחד לחימום, גם כאשר בריאותם מושלמת.
 
בנוסף למקור חום – החורף הינו הזדמנות מצויינת לשדרוג רמת המזון שאתם נותנים לחתולכם. האנרגיה הזמינה שמתקבלת ממזון ברמת סופר-פרימיום תיתן לחתול איכות חיים.
 
אם חתולכם נוהג לצאת החוצה לחצר – כדאי לוודא , שתמיד יש לו מקום מסתור גם בחוץ, ובוודאי שבחודשים הקרים חשוב שתהיה לו אפשרות קבועה ומסודרת להכנס הביתה בכל עת שהוא יחפוץ בכך.
מומלץ לשים ארגז חול בבית בחודשי החורף, גם אם חתולך רגיל לעשות את צרכיו רק בחצר. בחורף האדמה רטובה ומאד לא נעימה למגע – ועל כן ייתכן והחתול ייאלץ לעשות צרכיו על הרצפה בבית , וחבל שזה ייהפך להרגל.
את הארגז כדאי למקם קרוב לאזור ממנו החתול יוצא ונכנס.
 
החתולים ברחוב
לא קל בכלל לחתולים החיים ברחוב בעונה זו של השנה – קר , רטוב, וקשה למצוא מקום חמים להתכרבל בו.
השמש , שכל-כך חשובה לחיי החתול לא תמיד מחייכת, אפילו בארצנו החמה.
בבקשה – אל תתעלמו מהחתולים ברחוב. הם זקוקים לכל-כך מעט , כדי לחיות היטב.
 
בראש ובראשונה וכמו תמיד – העיקורים הכרחיים כדי לתת חיי איכות לחתולים!
בחודשים דצמבר וינואר מתחילה עונת הייחום, ואת תוצאותיה נראה לצערנו כבר בפברואר. ניתן בהחלט למנוע את
ההמלטות של הגורים האומללים הישר לקור ולרטיבות של חודש זה. דרושה רק מעט חשיבה קדימה.
תושבי ישובים שונים ברחבי הארץ זכאים לעיקורים ע"ח העירייה. אם אתם לא נמנים עליהם – זה הזמן להתארגן עם כל המאכילים באזורכם , וללחוץ על ראש הישוב לספק לכם עיקורים וסירוסים בחינם. 
להלן הפעולות שתוכלו לנקוט בהן , כדי לעזור לחתולים ברחוב לעבור את החורף בשלום:
 
מיים טריים – גם בחורף ישנם ימים יבשים. אנא – ספקו לחתולים תמיד ובכל יום מיים נקיים בשפע.
מזון איכותי – מתן ארוחה מסודרת פעם ביום תאפשר לחתולים לאגור אנרגיה, שתעזור להם לשמור על חום גופם גם בלילות ובימים הקרים. הקפידו להאכיל בפינה נסתרת הרחק מעיני השכנים ובאופן נקי ומסודר.
מחסה – ניתן לסייע לחתולים להתכרבל בתוך מקום קטן ומוגן. באופן כללי – כדאי לדעת – חתולים בריאים מסתדרים היטב עם קור, אך רטיבות היא בעייתית לכולם, ועל כן צריך לעשות כל מאמץ, כדי לספק לחתולים מקום יבש לעונת החורף.
 
 
חשוב מאד – חתולים רבים, ובמיוחד אלו חסרי הניסיון – מחפשים מקומות חמים להתכרבל בהם. לעיתים המקום הנפוץ ביותר הוא – מתחת למכסה המנוע !! מובן , שהתנעת המכונית, כאשר החתול נמצא במקום זה – תגרום לפציעתו הקשה.
אנא – עשו לכם מנהג קבוע:
 
-דיפקו בחוזקה מספר פעמים על מכסה המנוע, עוד לפני כניסתכם לרכב.
-ציפרו בחוזקה פעם-פעמיים לפני התנעת הרכב.
 
 
באזורים קרים במיוחד – בהם הטמפרטורה צונחת מתחת לאפס – חשוב לא לתת לחתולים (ולכלבים) החיים בחוץ – מיים ומזון מכלים העשויים ממתכת – הלשון שלהם עלולה חלילה להידבק לחומר זה בעת קרה. אז – אנא החליפו לכלי פלסטיק.
במידה ואתם רואים חתול , שסובל מנזקי הקור – יושב רטוב, ורועד באומללות רבה – אנא עשו כל מאמץ לספק לו מקום יבש וחם בתוספת מזון – ואם יש צורך, אנא קחו אותו לוטרינר בהקדם.
 
אז – שיהיה לכולנו – ההולכים על שתיים וארבע – בבית וברחוב –
חורף נעים !!!
 
מאת: ריבי מאיר, מייסדת "העמותה למען החתול בישראל"
ומטפלת מומחית בהתנהגות חתולים.
 
לייבסיטי - בניית אתרים